понедельник, 20 апреля 2020 г.


«У гості до білочки Мілочки»
(Конспект інтегрованого заняття з грамоти, розвитку мовлення та природи)
Програмовий зміст: уточнити й розширити знання дітей про особливості поведінки, вигляду та способу життя білки взимку;
продовжувати вчити складати порівняльно – описову розповідь у вигляді діалогу, виділяючи істотні ознаки білки та лисиці;
закріплювати знання дітей про речення та його модель, використовуючи графо-смужки;
продовжувати вчити визначати місце звука  та кількість складів у слові;
продовжувати вправляти дітей у вмінні визначати перший звук у слові та добирати слова на відповідний звук;
розвивати силу голосу, фонематичний слух, моторику м’язів пальців рук;
використовуючи мнемотехніку, сприяти розвитку асоціативного, логічного мислення;
виховувати  дбайливе ставлення до диких тварин та формувати екологічно-доцільну поведінку в природі.

Матеріал : декорації зимового лісу, чарівна торбинка,графо-смужки «Зима»,лист від Білки, пошукова картка – заперечення «Білка», картинки білки та лисиці, сліди,  іграшка білки,дидактична гра «Улюблені грибочки Мілочки»(гриби із картинками на звук (м) та торбинки), дидактична гра - шнурівка «Запаси для Білочки»(шнурівка із кольоровою шишкою, шишки з картинками на звуки (с, ж,з)), олівці, предметні картки, горішки.
                              
                             Хід заняття
Добрий день. Добрий день усім.
Ми бажаєм щастя і здоров’я всім.
А щоб щастя - ось таке!
А здоров’я – ось таке!
Станем дружно всі ми в круг,
Щоб тепло сердець і рук
Вам сьогодні передати
І з усмішкою працювати.
Вихователь: Діти, нагадайте мені будь ласка, яка зараз пора року?
 В білих валянках, в білім кожусі
Ходить Зимонька в полі і в лузі.
Носить Зимонька білий мішок,
Трусить з нього на землю сніжок.
         І  Зимонька  залишила на одну годинку свою білу торбинку. А що ж  в цій торбинці? Тут чарівні зимові графо смужки.
Дидактична гра «Зимові графосмужки»: діти складають речення з опорою на графосмужки.
Вихователь: Мені дуже сподобались ваші речення. Тепер давайте складемо «живе речення»(одна дитина викликає дітей на певну кількість слів у реченні).
Вихователь: Діти, в торбинці ще щось залишилось. Так це ж лист!
«Добрий день, діти. Запрошую вас  до себе в гості, а ще  мені  потрібна ваша допомога. Буду дуже вас чекати.»
 Вихователь: Нічого не зрозуміло…Хто ж нас просить про допомогу? Чекайте, щось тут ще є написано:
«Пухова тепленька шубка,
Хвіст у мене, як мітла,
А  сама на зріст мала.
Очі сяють, як намисто,
Як дві цяточки вогнисті.
В лісі люблю дуже жити.
Відгадайте, хто я. діти?» (Лисиця, білка)
Дидактична гра «Загадка- заперечення»: методом заперечення діти визначають відгадку.
Вихователь: Щоб не помилитися і не сплутати, ми порівняємо лисичку та білочку.
Діти складають порівняльно-описову розповідь про лисицю та білку. Визначають спільні та відмінні особливості тварин.
Вихователь : Кому ми підемо допомагати?. Але перш ніж вирушати, давайте пригадаємо правила поведінки в лісі  взимку.
= Не можна голосно кричати.
= Не можна близько підходити до звірів.
= Не можна смітити.
= Не можна ламати гілочки дерев.
= Не можна далеко відходити один від одного. 
= Якщо заблукав, потрібно залишатися  на місці і кликати про допомогу.
Отож, пішли до лісу пішки,
Нехай крокують наші ніжки.
Діти проходять по слідах.
Вихователь:  Ось ми з вами опинились на лісовій галявині. Як тут красиво… Білосніжна зима одягла дерева в білі шати, а землю вкрила сніжною ковдрою .  А ось і білочка…
Добрий день, Білочко. Не бійся нас. Ми хочемо з тобою познайомитись.
Вправа «Піраміда імен»: діти кладуть руки одну на одну і називають своє ім’я; остання білочка.
Вихователь:Ми дуже раді з тобою познайомитись , яке в тебе гарне ім’я. А ще в тебе таке гарне хутро. Яке в білочки хутро?(м’яке, тепле, блискуче, пухнасте, сіре).
Білочко, а ми знаємо одну твою таємницю:
Шепче вітер:ша-ша-ша –        тихо промовляють
Шубку білочка знайшла.
Шелестить трава похила –      голосно промовляють
Шубку білочка купила!
Шепчеш ти і знаю я –             тихо промовляють
Шубка в білочки своя!            голосно промовляють
Вихователь:  Де ти,  білочко, живеш?
                        Що ти, білочко, гризеш?
Білочка :У зеленому ліску,
У дуплі, у сосняку.
А гризу горішки,
І гриби, і шишки.
Вихователь:- У морози люті, злі
                       Ти не мерзнеш у дуплі?
Білочка:- Затишна моя хатинка,
               Тепла в мене кожушинка,
               І мені зимові дні
               Зовсім, зовсім не страшні.
Вихователь: Діти , а чому білка не боїться не лише морозу а й лисицю, вовка? А ведмедика  та їжачка?
Білка:Я дружу із їжачком. От готую йому подарунки – хочу пригостити його грибочками, коли він весною прокинеться. Допоможете мені розкласти гриби в мішечки.
Дидактична гра «Подарунки для їжачка Жори»: Діти чітко промовляють назву картинки, що зображена на грибочку і визначають місце звука (м) в слові, і прикріплюють на відповідний мішечок.
Фізкульт хвилинка «Щоб не змерзнуть на морозі».
Щоб не змерзнуть на морозі –
Я потру себе по носі.
Ніжками потупочу:
Ось так – так, ось так – так.
У долоньки поплещу:
Ось так – так, ось так – так.
Раз присяду, потягнуся,
Я морозу не боюся.
Вихователь:       Білочка Мілочка добра господиня.
                                      В неї є грибочки, шишок повна скриня.
Білка: Звичайно,в мене є багато запасів.Допоможіть мені ще посушити шишки.
Пальчикова гімнастика «Білочка»:
Сидить білка на візку продає горішки.
Лисичці-сестричці, горобцю, синичці,
Ведмедику кудлатому і зайчику вухатому.
Дидактична гра «Запаси для Білочки»: діти нанизують на шнурочок шишки - картинки на відповідний до кольору звук (С,З,Ж).
Шишки всі вже посушили -
Як же білочка зраділа.
Білочка: Ой, які ж ви молодці. Піду посушу шишки.
Вихователь : А ми тим часом приготуємо для неї сюрприз.
Дидактична гра «Знайди квітку для білки»: потрібно поділити слова на склади і зафарбувати квітку з відповідною цифрою.
Білочка: Дітки, ви мені так допомогли. Бачу ви дуже розумні і працьовиті.
Вихователь: Білочко,  нам  час повертатися до дитячого садка.
Білочка : Дякую вам за допомогу. Тримайте від мене лісові гостинці.
Діти прощаються з Білкою.
Вихователь: Я знаю чарівні слова, які нам допоможуть швидко повернутись. Закривайте очі:  1,2, 3- покрутились, опустились, піднялись  – і в садочку опинились.
От ми з вами вже і в садочку. Ви не замерзли? Кому ми допомагали? Сподобалось допомагати?  Що вам найбільше сподобалось робить? Яке завдання виявилось складним? Діти, що могла нам передати Білочка?
Діти смакують горішками.

среда, 30 марта 2016 г.

Конспект-заняття з морального виховання "Вічливі малята"

Програмовий зміст: 
- формувати уявлення дітей про такі поняття моралі, як доброта, чуйність, уважність, чемність, ввічливість;
- розвивати здатність розуміти необхідність доброзичливих   стосунків з ровесниками та іншими людьми;
- поглибити знання дітей про різні форми вітання та доцільність їх використання в різних життєвих ситуаціях;
- формувати вміння висловлювати свою власну думку;
- викликати позитивні емоції, використовуючи елементи психогімнастики;
- виховувати бажання бути ввічливим, доброзичливим до людей.

Матеріал: 3 конверти( із зображенням сонечка, гнома, ромашки), лист від професора Будьласки, зображення кораблика (на основі цифр та крапок), смугасті комірці, ребриста дошка(трап), корабель(із стільців та покривал), штурвал, фуражка капітана та боцмана, бінокль, якір, хвилі, набір карток до дид.гри «Добре - погано» та «Уроки ввічливості», папірці, качани з яблук, лялька без руки, обписана книга, будинок з написом, пташенята, гніздо, відро для сміття, губки, пальми, дерева, таблички-назви: Кораблик «Смайлик», о. Чемності, о. Ввічливості, «смали».

Музичний репертуар:
1.    «Шум моря»;
                       2.    «Літній сад»;
                       3.    «Нестримний вітер»;
                       4.    «Фен-шуй».

Попередня робота: бесіда про ввічливість та чемність, с/р гра «Моряки», виготовлення морських хвиль (тонування), бесіда про різні форми вітання та прощання.


Словник: чемність, ввічливість, вихований, жадібний, жорстокий,лінивий, злий, смайлик, добрий день,(ранок, вечір), привіт, вітаю вас, до зустрічі, до побачення, дякую, будь-ласка, спасибі, вибач, приємного смаку, смачного.    



Вихователь:                 У на сьогодні справжнє свято
                                        Гостей зібралося багато.
                                        Ану ж на мене подивіться
                                        І веселенько посміхніться.
                                        Здрастуйте, добрі гості,
                                        Ті, хто прийшов до нас,
                                        Наші діти раді бачити вас.
-         Діти, давайте привітаємось з гостями: поверніться обличчям до гостей і лагідно промовте «Добрий день».
-         Я бачу у вас хороший настрій, оченята сяють у всіх, ніхто не сумує, бачу красиві посмішки.
-         Діти, а вам подобається ходити до дитячого садочка? Чому?
-         А чи знаєте, як називається наш дитячий садочок? («Сонечко»)
-         В садочку завжди тепло, затишно; вихователі,як промінчики сонечка, завжди піклуються про вас, дарують вам веселий настрій і нові знання. 
                   Сьогодні, вранці, листоноша залишив нам листи. Як ти гадаєш, який лист адресований нам?  Чому ти так вирішив?
Ось тому ми і будемо читати тільки цей лист, а інші листи ми читати не будемо. Адже читати чужі листи не можна.
  Вихователь відкриває лист із зображенням сонечка і читає:
              Це лист від професора Будьласка:
                         «Добрий день, дорогі діти!
У нас на острові Ввічливості побував хуліган. Він наробив багато шкоди на острові і тому ми були змушені покинути свій острів. Допоможіть нам, будь-ласка, повернути все на свої місця.
Сподіваємось на вашу допомогу.»
-         Ну що, допоможемо навести порядок на острові?
-         А на чому ж ми можемо відправитись в путь? (автобусі, кораблі, вертольоті, велосипеді і т.д.)
-         Знаєте багато різних видів транспорту. Але на чому саме ми відправимось на острів, ви дізнаєтесь,виконавши завдання:
                      Гляньте- но, друзі, на аркуші цьому
                      Всюди розкидані цифри та крапки.
                      Хочете швидко знайти ви відгадку –
                      Крапки з’єднайте усі по порядку.
Діти рахують до 7, а вихователь з’єднує цифри між собою.
-         Що ж у нас зображено? (Корабель)
-         На кораблі ми доберемося до острова дуже швидко.
     Ось, погляньте, нас чекає кораблик «Смайлик».
                                     Всіх я запрошую матросами стати
                                     На кораблі будем ми мандрувати.
                                     Дружбу, увагу візьмемо ми в путь
                                     І про кмітливість ти не забудь.
-         Проходьте по трапу, займайте місця. Всім вистачило місця?
Діти, а хто головний на кораблі? (капітан)
А допомагає капітану хто? (боцман)
Вихователь вибирає капітана і боцмана.
-         Що, капітане, підняти якір?
Інсценування:                 К: Підняти якір!
                                            Б: Є, підняти якір!
                                            К: Повний вперед!
От ми і вирушили. Давайте пригадаємо правила поведінки на кораблі.
     1.    На кораблі потрібно слухати капітана.
     2.    На кораблі не можна:   
-    кричати;
-         вставати з місця;
-         нахилятися і дивитися за борт корабля.
Як називається країна в якій ми живемо? А ми її жителі то ми? (українці).  Ми пливемо на о. Ввічливості. То які люди живуть на цьому острові?(ввічливі)
-         А яка ж це ввічлива людина?
Відповіді дітей.
-         Нікого не ображає;
-         завжди вітається;
-         не б’ється;
-         просить вибачення;
-         нічого не бере без дозволу.
-         допомагає іншим людям;
Молодці, ви все правильно сказали. А ще, ввічлива людина – це людина, яка чемно спілкується з іншими людьми; люб’язно ставиться до інших людей; біля якої іншим людям приємно знаходитись.
Люди можуть показати чи ввічливі вони своїми вчинками.
Візьміть кожен по 1 картинці і уважно розгляньте її.
Дид. гра «Розкажи про вчинок».
По картинках ви і побачили, що вчинки характеризують людей. Як  би ви охарактеризували всіх цих дітей, які вони? (погані, жорстокі, злі, ледачі,не виховані,не слухняні,не ввічливі).
              Інсц.:  К: Прямо по курсу острів!(дивиться в бінокль)     
                               Стоп машина!
                               Опустити якір!
                          Б:  Є, опустити якір!
                          К:  Зійти всім на берег!

-         Ми потрапили на острів Чемності.    На цей острів пускають тільки чемних. Ви чемні діти? Ось зараз  перевіримо: ми пограємо в гру «Море хвилюється». Але ми змінимо правила гри: кожна фігура повинна буде дати відповідь на моє запитання.
-         Сказати слова привітання;
-         слова прохання;
-         покажи, як вітаються справжні чоловіки;
-         слова прощання;
-         слова подяки;
-         слова вибачення;
-         яким словом ти привітаєшся  із своїм другом;
-         що бажають під час обіду;
-         як привітаєшся, якщо твій товариш знаходиться на іншій стороні вулиці;
-         які слова ми говоримо після смачного обіду і т.д.
Я бачу ви чемні діти, адже знаєте багато чемних слів. Сподобалось вам на острові? Але нам час вирушати далі.
         Діти проходять на корабель.
Інсц.:         К: Підняти якіор!
                   Б: Є, підняти якір!
                   К.: Повний вперед!
Психогімнастика:     (звучить спокійна музика):
Море було тихе-тихе… Хвилі легенько погойдували корабель… Так стало приємно, спокійно, що всі діти заснули… Легенький вітерець грався з вашим волоссям… Сонечко лагідно торкалось до щічок… Чути було, як десь далеко морські чайки наспівували свою морську сумну пісню… Всі спали… Тільки капітан не спав: він міцно тримав штурвал і невтомно дивився далеко за горизонт…
         Прокидайтеся, відкривайте свої оченята…
Інсц.:    К:  Прямо по курсу острів Ввічливості
                    (дивиться в бінокль).
                    Стоп машина!
                    Опустити якір!
              Б.: Є, опустити якір!
              К.: Зійти всім на берег.
Звучить сумна мелодія.  На острові безлад.
-         Подивіться, який безлад! Тут і справді побував хуліган.  Ось залишились його фотокартки.
Бесіда за картинками («Уроки ввічливості»).
    1.    Як ви думаєте, чому бабусі здивовані? А хто повинен першим вітатися: дорослі до дітей, чи діти до дорослих?
   2.    Як ви вважаєте їсти руками це гарно? Що ми говоримо, коли починаємо їсти?
    3.     Чому стареньким потрібно поступатися місцем? Як ви гадаєте, цей хлопчик вихований?
   4.    Погляньте на цю картинку: що зробив хлопчик? Вміє дружити хлопчик? Ви хотіли,  щоб у вашій групі був такий хлопчик? Як би ви назвали такого героя?
А ви ділитесь іграшками?  
Погляньте, що ще зробив хуліган?
-         Написав на будинку;
-         розкидав папірці, качани з яблук;
-         зламав ляльку;
-         пописав на книжці;
-         викинув пташенят з гнізда.
Діти все прибирають.
     На острові вже порядок. Ми залишимо символ нашого корабля. Який наш символ?(«Смайлик») Що він означає? Жителі побачать його і повернуться. А нам також час повертатися до дитячого садочка.
Діти заходять на корабель.
Інсц.: К.: Підняти якір!
           Б.: Є, підняти якір!
           К.: Повний вперед!
     Щоб час минув швидше, я пропоную вам трішки розважитись.
     Ви загадки відгадувати любите?
1.    Розтопить серце всякого
         Сердечне слово …(дякую).
2.    Якщо ти їсти вже не в силах,                                          
    То скажеш мамі ти … (спасибі).
3.    Зазеленіє древній пень,
    Коли почує … (добрий день).
4.    Щоб знову зустрітись в годину призначену
Скажемо щиро всім …(до побачення).
Будь-ласка, спасибі і будьте здорові
Слова необхідні й корисні у мові.
Приємно їх чути в садочку і вдома
Від мами, від тата і просто знайомих!
Ось уже й дитячий садок видно. Капітане, віддавай команду.
Інсц.: К.: Стоп машина!
                 Опустити якір!
           Б.: Є, опустити якір!
           К.: Зійти всім на берег!
- Як ви себе почуваєте? Все гаразд?
Вам сподобалось подорожувати? Мені також дуже сподобалось з вами подорожувати.
          На згадку про нашу подорож, я хочу подарувати вам «смайлики» і побажати вам, щоб ви залишалися такими ввічливими, чемними, вихованими, добрими,чесними людьми; щоб у ваших серцях панували добро, щирість і взаємоповага.